Math Is Fun Forum
  Discussion about math, puzzles, games and fun.   Useful symbols: √ ∞ ≠ ≤ ≥ ≈ ⇒ ∈ Δ θ ∴ ∑ ∫ π -

Login

Username

Password

Not registered yet?

#1401 2014-02-05 05:55:48

SteveB
Power Member

Offline

Re: Mandy Jane's Corner
































Overal Charge = ((1386 x 11.4) + (794 x 3.9) + 1100) * 1.175
Overal Charge = (15800.4 + 3096.6 + 1100) * 1.175
Overal Charge = 19997 * 1.175
Overal Charge = 23496.475 pence
Overal Charge = 234.96

Last edited by SteveB (2014-02-14 08:58:00)

#1402 2014-02-10 20:15:21

mandy jane
Power Member

Offline

Re: Mandy Jane's Corner

hi every can any guse why today is spacil for me?

#1403 2014-02-10 21:01:08

bobbym
Administrator

Offline

Re: Mandy Jane's Corner

Hi;

Is it your B-Day?


In mathematics, you don't understand things. You just get used to them.
I have the result, but I do not yet know how to get it.
All physicists, and a good many quite respectable mathematicians are contemptuous about proof.

#1404 2014-02-10 21:07:56

mandy jane
Power Member

Offline

Re: Mandy Jane's Corner

hi bobbym yes you are right? what is the weather like where you are? it is wet here?

#1405 2014-02-10 21:11:15

bobbym
Administrator

Offline

Re: Mandy Jane's Corner

Cold right now, about 50F. Humidity on the high side at 59%.

http://icons.funmunch.com/icon/birthday_icon27.gif

http://1.bp.blogspot.com/-iOT5CCHgqGg/T7UydVjT26I/AAAAAAAAGKw/Ip0p4EiITbU/s1600/birthday2.gif


In mathematics, you don't understand things. You just get used to them.
I have the result, but I do not yet know how to get it.
All physicists, and a good many quite respectable mathematicians are contemptuous about proof.

#1406 2014-02-11 07:13:30

SteveB
Power Member

Offline

Re: Mandy Jane's Corner

Hi Mandy. Happy birthday ! smile

Last edited by SteveB (2014-04-04 06:24:59)

#1407 2014-02-12 03:46:44

SteveB
Power Member

Offline

Re: Mandy Jane's Corner

Carrots :
Compare the following deals in a shop that sells carrots loose and in a packet :
Packet: For 500 grams the cost is 70 pence.
Loose: For 1 KG the price is 1.10
Use some basic maths to explain which is the cheaper price and why.
Assume that the products are of equal quality and that the same quantity is to be purchased in each case.

My answer:
Convert the packet into a form where it has a consistent weight with the loose weight per kilo:
500 grams is 70 pence.
Therefore 1000 grams is 140 pence.
Therefore 1KG is 1.40
Therefore the loose price of 1.10 per kilo is a cheaper price.

Cheese:
One packet of cheese says that it is 6.00 for two 500 gram packets.
Another says that it is 2.40 for 375 grams in just one packet.
Which is the cheaper deal per kilogram assuming that use by dates are not an issue and that the two items are of the same quality?

My answer:
Convert the 375 gram packet price into an amount per kilo.
2.40 / 0.375 = 6.40
You could also do 2.40 / 375 and then multiply by 1000 (first work out the price per gram and then multiply by
1000 to work out the price per kilo).
The conclusion is that the 6.00 price for two 500 gram packets is the cheaper way of buying this product. [2 x 500g = 1000g]

Last edited by SteveB (2014-02-14 07:17:53)

Board footer

Powered by FluxBB