2016-09-05T07:12:17ZFluxBBhttp://www.mathisfunforum.com/viewtopic.php?id=23361Aliens do not like physics.]]>http://www.mathisfunforum.com/profile.php?id=2124862016-09-05T07:12:17Zhttp://www.mathisfunforum.com/viewtopic.php?pid=387458#p387458Hmmm, you can believe that. I can not, nor will I try to convince you. It is not important what my age is and I am constantly amazed at people's reactions to it. Suffice it to say, due to many health techniques which were given to me by pappym's love of the east, I feel much younger that I am.
But back to the main part. I do not like physics and will not work on physics problems.
]]>http://www.mathisfunforum.com/profile.php?id=337902016-09-05T05:07:55Zhttp://www.mathisfunforum.com/viewtopic.php?pid=387444#p387444It is for those who are at 96, not for you.]]>http://www.mathisfunforum.com/profile.php?id=2124862016-09-05T04:47:09Zhttp://www.mathisfunforum.com/viewtopic.php?pid=387443#p387443Just the opposite in my case.]]>http://www.mathisfunforum.com/profile.php?id=337902016-09-05T04:39:12Zhttp://www.mathisfunforum.com/viewtopic.php?pid=387442#p387442At 96 one has physical problems ;not problems on physics.]]>http://www.mathisfunforum.com/profile.php?id=2124862016-09-05T04:04:26Zhttp://www.mathisfunforum.com/viewtopic.php?pid=387441#p387441You can do that but as you already know I never work on physics problems any more. But there are several others in here who will work on them.]]>http://www.mathisfunforum.com/profile.php?id=337902016-09-03T13:52:50Zhttp://www.mathisfunforum.com/viewtopic.php?pid=387397#p387397I will be developing a new thread.]]>http://www.mathisfunforum.com/profile.php?id=1884562016-09-03T13:51:21Zhttp://www.mathisfunforum.com/viewtopic.php?pid=387396#p387396Hi;
You want to post them there or me to try and solve them?
]]>http://www.mathisfunforum.com/profile.php?id=337902016-09-03T13:45:10Zhttp://www.mathisfunforum.com/viewtopic.php?pid=387395#p387395Bobbym, would you be fine with some adept calculus problems in my physics thread?]]>http://www.mathisfunforum.com/profile.php?id=1884562016-09-03T13:39:50Zhttp://www.mathisfunforum.com/viewtopic.php?pid=387394#p387394That is correct.]]>http://www.mathisfunforum.com/profile.php?id=337902016-09-03T07:56:45Zhttp://www.mathisfunforum.com/viewtopic.php?pid=387380#p387380Now the method stands corrected for G.P. (5)sum of 1st 2011 terms=200 sum of next 2011 terms=380-200=180 R=180/200 =0.9 sum of next 2011 terms=180*0.9=162 Sum of first 6033 terms=200 +180+162=542]]>http://www.mathisfunforum.com/profile.php?id=2124862016-09-03T07:38:58Zhttp://www.mathisfunforum.com/viewtopic.php?pid=387379#p387379No.A.P. First term =a : common difference=d S_n={2a+(n-1)d}*n/2 O.K. I went through it again . It is G.P.in the problem. I have to test my eyes.]]>http://www.mathisfunforum.com/profile.php?id=2124862016-09-03T07:11:55Zhttp://www.mathisfunforum.com/viewtopic.php?pid=387378#p387378I do not know what Mr. Mathegocart has for an answer yet.
Are you solving for geometric progressions?
]]>http://www.mathisfunforum.com/profile.php?id=337902016-09-03T07:07:06Zhttp://www.mathisfunforum.com/viewtopic.php?pid=387377#p387377hi bobbym, Does Mathegocart agree with you? I have to fight in 2 fronts even if he does not agree with you and not with me also. Cn=an you find holes in the 2 methods I have described?]]>http://www.mathisfunforum.com/profile.php?id=2124862016-09-03T07:03:09Zhttp://www.mathisfunforum.com/viewtopic.php?pid=387375#p387375Hi;